laupäev, 12. juuni 2021

Vikerkaar

Millega tegeleb aiahull. Ikka lilledega. Nende kogumise ja kasvatamise ja imetlemisega. Saatus on asjaolud nõnnapidi sättinud, et üle pikkade aastate saan sel kevadel praktiliselt igat päeva veeta oma aias. Hommikukohvi ja õhtukohvi ja jalutuskäigud fotoaparaadiga ja lihtsalt niisama. No muidugi küürutan peenras ka. Istutan ja istutan ümber ja rohin ja kastan ja lihtsalt naudin olemist.

Kui kõik need viimased kümmekond aastat tegelesin tänu pikkadele kodust eemalolekutele ja muude probleemide tõttu põhiliselt mulle meeldivate taimede kogumise ja nende mulda pistmisega, siis nüüd läheb aiaelu huvitavaks. Kaardistan enda jaoks, kes on kes ja kas ta kasvab sobiva koha peal ja kes talle naabriks võiks tulla ja millal ta ikkagi õitseb ja kui kõrgeks kasvab ja millist mulda soovib jne. Vot selline hobi mul!

Võtan siinkohal tähelepanu alla iiriste (Iris) perekonna. Iris on kreeka keelest maakeelde pandult vikerkaar. Lillele nime andis Vana-Kreeka õpetlane, filosoof ja tänapäevase meditsiini rajaja Hippokrates. Nime sai lill peajumal Zeusi abikaasa, jumalate kuninganna, perekonna ja abielunaiste kaitsja Hera isikliku sõnumitooja Irise järgi. Kreeka mütoloogias esineb Iris nii vikerkaarena kui ka väikeste vikerkaarevärviliste tiivakestega noore neiuna, kes laskub Olümposelt maale mööda vikerkaart, ühendades nii jumalaid inimestega ja aidates samas naiste hingedel pääseda Elüüsiumi väljadele.

Kaasaegse botaanika isa, taimesüstemaatika rajaja Carl Linne´ säilitas lille arhailise nimetuse iiris ja nimetas tema järgi terve taimeperekonna. Botaaniliselt on iiriste perekond üks keerukamaid taimemaailma perekondi. Siinkohal aga ma ei hakka liike peenemalt välja tooma. Piirdun tasapisi vaid nendega, kes mu aias kasvavad. 

Niisiis, äsja lõpetasid õitsemise kääbus-aediirised (MDB - Miniature Dwarf Bearded). Nende kõrguseks on 5 - 25 cm ja ühel õievarrel on 2 teineteise järel puhkevat kuni 8 cm läbimõõduga õit. Kuna sordirühm paljuneb suhteliselt hästi ja moodustab kiiresti terve koloonia, kestab õitsemisaeg tänu õievarte paljususele umbes kuu aega.

Panen nad siia enam-vähem õitsemise järjekorras ritta.

Esimene õitseja on vana sort "Sun Fairy". Kui mul õieti meelde on jäänud, siis aretatud aastal 1966. Ka minu aias on ta olnud nö aegade algusest. Alustab varakult, olenevalt kevadest kas maikuu keskpaigas või veidi hiljem.

Järgnevad:

Sametja purpurpunase õiega "Cherry Garden".  Vajab järgmisel kevadel ülekontrollimist, kas on Iris pumila, kääbusiiris või kääbus-aediiris (MDB).


Nimetu sinine, millega kaasneb mõningane minupoolne hämming, sest osad õievarred on tal madalad, osad kõrgemad. Ma ei teagi miks, kas olen kaks erinevat iirist üksteise kukile istutanud? Õied on minu sorditunnuste eristamisks treenimata  silma jaoks  ühesugused. Ja õitsevad ka samal ajal. "Fairy Ring". Üllatas erineva arvu välimiste õiekattelehtedega. Tavapäraselt on neid 3.
"Bedford Lilac", ka 4 välimise õiekattelehega õisi oli tavapäraste seas.Minu jaoks nimetud kollased

heledam


tumedam


"Add It Up"


"Irish Moss""Impeached"


"Hoodlum"


"Zero"


Nimetu roosa"Makonitis", sarnaneb Fairy Ringiga, veidi heledamPildid 200521 - 120621

Tihti aetakse segamini aed-kääbusiirised (MDB)  Iris pumilaga, kääbusiirisega. Süvaleppade raamatus aastast 1976  "Madalakasvulised püsililled" on Iris pumila kirjeldus: Varred väga lühikesed või puuduvad. Kandelehed rohelised, ainult tipust kuivkilejad. Õieputk pikk, 4 - 5 korda sigimikust pikem. Õied üksikult, lillad, suured, 6 -7 cm läbimõõdus, ulatuvad lehtede kõrguseni või mõned sentimeetrid üle. Kõrgus 15 - 27 cm. 

Hm, ma pole vist Iris pumilat näinudki. 


Kommentaare ei ole:

Kuumalainetus

Meenutan möödunudaasta lõpu halli lumeta pimedat aastaaega ja selleaastast kevadet, mil sadas vihma absoluutselt iga päev 2 nädalat järjest....